Wysiłek fizyczny a cukrzyca

Diabetolog Draber na rowerze

Wysiłek fizyczny zwiększa zużytkowanie glukozy dostarczanej do tkanek. Codzienna gimnastyka, pływanie, bieganie, jazda na rowerze obniżają zapotrzebowanie ustroju na insulinę oraz zwiększają jej korzystny wpływ na czynność komórek i tkanek. Decydując się na wysiłek fizyczny należy zwrócić uwagę na rodzaj i czas jego trwania, na naszą kondycję fizyczną, a także należy uwzględnić obecność przewlekłych powikłań choroby.

Chorzy po 40-tym roku życia, podobnie jak każda osoba w tym wieku, podejmując decyzję o stosowaniu wysiłku fizycznego, powinni poddać się badaniu lekarskiemu z kontrolą ciśnienia tętniczego, z badaniem EKG, z badaniem dna oka a także z oceną pracy nerek. Przeciwwskazaniami do stosowania wysiłku fizycznego są retinopatia proliferacyjna, nefropatia cukrzycowa z białkomoczem, neuropatia, a także choroby krążenia (choroba niedokrwienna serca, czy niewydolność krążenia).

Przy braku przeciwwskazań ćwiczenia, które wykonujemy powinny mieć charakter wysiłku submaksymalnego, to znaczy tętno w czasie treningu nie może przekraczać 130 na minutę. Ćwiczenia fizyczne należy dawkować ostrożnie, stopniowo zwiększając ich intensywność. Okres dochodzenia do maksymalnego, dopuszczalnego wysiłku fizycznego powinien wynosić 10 do 14 dni, następnie trening leczniczy kontynuujemy trzy do pięć razy w tygodniu przez 30 minut. Zimą korzystamy z hali sportowej a ćwiczenia powinny trwać co najmniej dwa razy w tygodniu po 60 minut.

Chorym na cukrzycę zaleca się:
- gimnastykę,
- jogging,
- jazdę na rowerze,
- tenis ziemny i stołowy (2x40 min.),
- wszelkie gry zespołowe (z przerwami w czasie gry),
- pływanie, głównie w basenie, natomiast na akwenach otwartych wyłącznie w obecności osób towarzyszących,
- kajakarstwo, wioślarstwo, żeglarstwo (z osobami towarzyszącymi).

Chorzy na cukrzycę powinni porzucić takie sporty jak:
- wspinaczka wysokogórska,
- spadochroniarstwo,
- szybownictwo,
- kajakarstwo górskie,
- nurkowanie,
- boks,
- podnoszenie ciężarów.

Uwaga: dzieci i młodzież powinny brać aktywny udział w zajęciach wychowania fizycznego, chyba że istnieją ku temu zdecydowane przeciwwskazania, cukrzyca nie jest bowiem powodem do zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego.

 

Diabetologia

Podstawowe informacje na temat cukrzycy. Najważniejsze i konieczne informacje dla diabetyków.

O mnie

Najważniejsze informacje dotyczące mojej kariery zawodowej od ukończenia studiów aż do chwili obecnej.

Poradnie diabetologiczne

Miejsca, w których przyjmuję pacjentów. Terminy przyjęć. Szczegóły dojazdu.

Kontakt

Informacje umożliwiające bezpośredni kontakt ze mną oraz rejestrację na wizytę.